CVERNAŽENY... A PETR KVANTA

 

Kolekcia CVERNAŽENY je unikátnym nekomerčným konceptom, v ktorom dizajnérka Martina Mareková Kuipers spája viaceré princípy cirkulárnej ekonomiky. Modely vyrobené z upcyklovaných materiálov ako denim, vintage či nechcené látky, sú vyrobené lokálnou krajčírkou v malej dielni v Piešťanoch. Fotenie prebiehalo pod dohľadom fotografky Michaely Eliáš v ateliéri Svetlík v Novej Cvernovke v Bratislave, video natočila Vladimíra Hradecká. Modelkami sa na jeden deň stali výnimočné ženy priamo z tejto komunity a ich miláčik Petr Kvanta. Kolekcia je určená na prenájom v rámci projektu Šumné.

Kolekciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Fotky na stiahnutie pre médiá TU

   

Petr Kvanta - miláčik Cvernažien, Illah van Oijen - cultural manager/photographer/designer, Dáša Kováčová - finančná manažérka, Simona Papšová - výtvarníčka
.
.
.
PRÍBEH KOLEKCIE
Kolekcia CVERNAŽENY je nekomerčnou kolekciou vytvorenou pre zdieľanie čo najširším spektrom žien. Aký je jej príbeh?
Upcyklácii sa venujem dlho a nemám problém zháňať materiály na nezvyčajných miestach. Denimové časti sú zo zberného centra Ekocharita v Petržalke, stačila pol hodina hrabania sa v tých kopách handár a kufor auta sme mali plný second-hand riflí. Po praní a sušení sa denim kombinoval a strihal tak, aby to esteticky i materiálovo ekonomicky vyhovovalo dizajnu. Ani neviem, ako poďakovať za klasické praktiky mojej pani krajčírky, ktorá sa intuitívne snaží využiť všetok materiál. 42 rokov zákazkového šitia jednoducho nezaprieš.
Kolekcia však nie je len z denimu. Sú v nej vintage materiály, darované či nájdené na blšákoch, ale i kazové materiály, ktoré priebežne zbieram. Ako takmer vždy, aj teraz sa nám jeden kaz prepašoval do dizajnu - budem sa tváriť, že to tak bolo myslené, ak ho niekto aj nájde.
Dizajnovo som šla takou pokojnejšou cestou, aj keď stále verím tomu, že viac je viac. Chcela som, aby modely boli nositeľné, viac prístupné, keďže Slovenky sa mi osvedčili ako skôr konzervatívnejšie.
Kolekcia sa šila v Piešťanoch a to niekoľko mesiacov. Pani krajčírka Vierka popri tom zvládala šitie na zakázku, vlastnú záhradu a občas aj postrážiť vnuka. Hlavné je, aby pracovala vlastným tempom, potom sa to odzrkadlí aj na finálnom kúsku. 
.
.
.
   

Laura Morton - poradkyňa v životnom prostredí, Matia Lenická - Queen, Simona Kulháňová - študentka, Zuzana Suchová - fundraising, marketing a PR konzultantka

.
.
.

Spočiatku som uvažovala nad módnou prehliadkou. Je to adrenalín, predstavenie sa verejnosti takouto formou. Ale vnútorne som cítila, že to chcem tentokrát podať inak. A ako som raz šla po schodoch Novej Cvernovky do môjho štúdia, uvedomila som si, že by to mal byť parádny photoshoot na parádnych ženách. A tie tam stretávam každý deň, presne na tých schodoch, chodbách, v tých ateliéroch. S malou dušičkou som začala oslovovať tie, ktoré poznám a s ktorými som prišla už predtým do kontaktu.

Kolekcia nezahŕňa všetky ženy Novej Cvernovky, ale mám nádej, že časom ich predstavíme viaceré. Stretávame sa, socializujeme, zdieľame a každá má svoj silný príbeh, svoje nálady a špecifickú energiu. Som nesmierne rada, že sa na to dali, že súhlasili stať sa tvárami tejto kolekcie. Strávili sme úžasný deň v Ateliéri Svetlík, kde sa fotilo, robila vizáž, fitting a bol to taký pekný babský deň, ktorý mňa osobne hrial pri srdci a dal mi pocit, že áno, teraz začínam naozaj na to Slovensko patriť. Ženy majú veľa sily a vedia sa o ňu v tichosti podeliť a som vďačná každej jednej, ktorá mi dala dôveru a pridala sa.

.
.
.
   

Martina Jakabovičová - agent fotografov, Katarína Hudáková - shop manager, Veronika Krajmerová - kuchárka, Vera Balko Csillag - PR manažérka

.
.
.

Fotografom kolekcie je Michaela Eliáš, ktorú som spoznala pred letom na výlete do Košíc. Miška je úžasná v tom, že vie pred kamerou krásne navigovať človeka tak, aby sa uvoľnil a dal zo seba čo najviac. To, že je profesionálna i v komunikácii a prípravách, som vedela a potešilo ma, že sme sa aj spriatelili a na záver, keď bolo po všetko, sme si od vyčerpania ešte aj spoločne zatancovali.

.
.
.
     

Ivica Jančová - správkyňa, Zuzana Orolín - návrhárka, Kristína Uhráková - grafická dizajnérka, Jana Lašánová - cukrárka

.
.
.
Už dlhšie som premýšľala nad tým, ako sprístupniť moje dizajny tak, aby sa čo najviac využili a tie kúsky vynosili. A keď si človek zaželá, stane sa to… Na Slovensku vznikol projekt Šumné, ktorý prenajíma oblečenie - spoločné dielo Dominiky Hornákovej a Evy Stančekovej. Po konverzácii s dievčatami sme vedeli, že toto je ono, cesta, ktorá dá mojim dizajnom priestor na maximálne využitie. A tak je/čoskoro bude kolekcia dostupná na prenájom na ich stránke https://asociacionlaclaqueta.com/ - okrem pár kúskov, ktoré sa rozchytali počas fotenia :)
.
.
.
Dominika Horňáková a Eva Stančeková z projektu Šumné - prenájom oblečenia
.
.
.
Ďakujem za podporu a trpezlivosť všetkým, ktorí sa na tomto projekte podieľali a teším sa na všetky ďalšie #cvernaženy akcie, od rozhovoroch nad legendárnym ramenom od Dvanástich Duší po objatie na schodoch, keď je vonku zamračené.
.
.
.
Vaša Martina
Ninka Sládeková ako asistentka a Micheala Eliáš, fotografka
SIZING
 SIZE BUST WAIST HIPS
S/36 84cm/33" 66cm/26" 90cm/35.5"
M/38 88cm/34.5" 70cm/27.5" 94cm/37"
L/40 92cm/36" 74cm/29" 98cm/39"
XL/42 96cm/38" 78cm/30.5" 102cm/40.5
XXL/44 100cm/39.5" 82cm/32" 106cm/42"
 

BUST

The actual measurement around the fullest part of the bust, not your bra size. For bust size measure around your chest at the fullest point not wearing a padded bra. Make sure to go under your arms.

WAIST

Measure around the smallest part of your waist with one finger between your body and the measuring tape.

HIPS

Do this one in front of the mirror - measure around the widest point of your hips (front view) and be sure to include your bum. Stand with your feet and legs together and try to keep the measuring tape level to the ground while it circles your body.

This is our default standard sizing.
Please feel free to contact us for a made-to-your-size orders!