Všetko SLOW - pomalá móda

by Martina Marekova January 17, 2019

Predpokladám, že všetci už ku dnešnému dňu postrehli výrazy ako slow living, slow cooking či slow fashion. Všetko sa zrazu stáva SLOW. SLOW znamená POMALY. Je to čistá reakcia na to FAST, na to, čomu sme podľahli, čo nás zožiera. Fast life ako taký je životný štýl, kde sa rýchlo jazdí, zarába, rýchlo nakupuje aj predáva. Niekedy akoby už zajtra ani slnko vyjsť nemalo. 

(Vizuál k tomuto článku sú fotky zo začiatkov mojej značky, keď asi nič na svete nebolo pomalšie, ako produkcia môjho oblečenia - v kuchyni na stole. Modelkou som ja, fotografom môj manžel, rozpočet na profesionálov nebol. Ale spomína sa na to veľmi dobre :)

Pomalá móda Asociacionlaclaqueta


Z tohto kotlíka SLOW všetkého by som sa rada dnes chcela venovať pojmu slow fashion. Je to niečo, pod čo spadá aj moja tvorba, aj keď som to zo začiatku netušila. Nezakladala som slow fashion značku, len som robila to, čo ma bavilo, a spôsobom, ktorý mi prišiel najpraktickejším. Časom mi okolie pridelilo túto nálepku a tak sa teda ňou i prezentujem. Slow fashion, teda pomalá móda.

Pomalá móda Asociacionlaclaqueta


Čo je to pomalá móda? Na to, aby sme si vysvetlili pomalú módu, musíme začať tou rýchlou. Áno, v angličtine to je fast fashion.

Fast fashion vznikla vďaka priemyselnej revolúcii a našej schopnosti vyrábať veci na linkách, rýchlo, precízne, cost and time effective - teda časovo i cenovo efektívne. Fantastický model, ktorý sme mali kedysi aj tu u nás doma na Slovensku. S rozvojom technológií a príchodom internetu sa tento model stal ekonomickejším práve vďaka tomu, že sa presťahoval do tzv. rozvojových krajín. A áno, tento model by bol dobrý, ak by fungoval, ako by fungovať mal. Teda tak, že my tu vo vyspelých krajinách budeme mať viac oblečenia za nižšie ceny, pričom sa nakopne ekonomika v rozvojových krajinách. A všetko by aj bolo, ak by nenastúpili dva silné faktory. Po prvé, naša chamtivosť po lacnom, po tom mať nielen veľa, ale ešte viac ako veľa - aj za cenu zruinovania života niekoho iného. A po druhé, chamtivosť jednotlivcov stojacich za módnymi značkami, či už sú to majitelia alebo vlastníci podielov. Teda tí, ktorí priamo profitujú z predaja konkrétneho tovaru.

Pomalá móda Asociacionlaclaqueta


A čo je to teda tá pomalá móda?

Pomalá móda nie je žiaden nový vynález, ani hnutie, ani najnovší trend. Je to smerovanie, tendencia vyrábať odevy istým spôsobom - tak, ako sa vyrábali kedysi, pred príchodom fast fashion, to, čo zvykla byť norma. Fast fashion prišla ako dôsledok vývoja technológií, a pomalá móda je vlastne to, čo nespadá pod fast fashion. Vyznáva princípy pomalosti, je čistá a dobrá. Simple as that. Šitie ľanovej košele či vyšívanie kroja, bola to pomalá móda? Bola pomalá móda, keď si moja mama dávala v 80-tych rokoch šiť krajčírovi? Alebo keď moja babka niečo ušila na jej šlapacej Singerke? Áno, bola. Len sa to tak nenazývalo, bolo to niečo prirodzené, tak, ako sa ani normálne jedlo nevolalo slow food, bolo to proste jedlo naše každodenné. Tak bolo aj oblečenie. Prezentovalo istý status, malo hlavne praktické využitie a vyrábalo sa (v porovnaní s výrobnou linkou) pomaly. To, že dnes používame pojem pomalá móda, je len preto, aby sme rozlíšili medzi tým, čo je v reťazcoch a tým, čo je vyrobené pomaly a eticky. Pomalá móda nebojuje proti rýchlej (tak ako normálnym varením nebojujeme proti fast foodu) - bola tu totiž už dávno predtým, ako vznikla rýchla móda. Je jednoducho jej protikladom a tou lepšou alternatívou.

Pomalá móda Asociacionlaclaqueta


Okolo pomalej módy netreba veľa filozofovania. Je to jednoducho oblečenie, ktoré sa vyrába so základnými princípmi etickosti a udržateľnosti. Teda kvalitné oblečenie, ktoré je vyrobené spôsobmi, ktoré by mali byť normálnou praxou, ničím výnimočným. Pojem pomalá móda by ani nemal existovať, tak ako by sme nemali mať ani voľnovýbehové vajíčka či organickú zeleninu. Mali by to byť len vajíčka a zelenina, a mala by to byť len jednoducho móda. V ideálnom svete.

Dobrou správou je, že tento návrat k pomalosti, normálnosti a zdravému sedliackemu rozumu už nastal a stal sa trendom - čo je v tomto prípade pozitívne. Do istej miery tu slow pomalá móda vždy bola, i keď na istý čas len okrajovo. Teraz, po tom, ako sa prevalilo, ako nás v podstate fast fashion ničí, znova sme sa obrátili na staré dobré techniky a z toho, čo by malo byť samozrejmosťou, sa stal vo veľa prípadoch aj marketingový ťah. Takže ak si naozaj chcete overiť, či je niečo pomalá móda a nielen oblb, ktorým vám chcú niečo predať, pokojne konkrétnej značke napíšte, nech vám ukážu svoje dielne, štúdiá, zamestnancov, procesy výroby. Cez sociálne siete nie je pre nich nič ľahšie. Ale dajte slow fashion značkám trochu času, kým odpíšu. Sme predsa len tak trochu slow.

Martina Marekova
Martina Marekova

Author


Leave a comment

Comments will be approved before showing up.


Also in What's new

Future Fabrics Expo Londýn 2019
Future Fabrics Expo Londýn 2019

by Martina Marekova February 19, 2019

View full article →

Asociacionlaclaqueta x PLETKA bomber jacket collab
Asociacionlaclaqueta x PLETKA bomber jacket collab

by Martina Marekova June 10, 2018

Bomber jackets became one of those pieces, where can be everything combined - especially when you have plenty of colourful materials with different textures. So when we were considering the collab for local competition with Pletka, we went for a bomber.

View full article →

Vyberám si revolúciu // I'm choosing a revolution
Vyberám si revolúciu // I'm choosing a revolution

by Martina Marekova April 22, 2018

Žijem vo svete, kde sa téma módy rozoberá denne. Áno, je to taká moja bublina, v ktorej som rada namočená. Prečo? Lebo módu milujem, živím sa ňou, predstavuje pre mňa ten najlepší spôsob na môj prejav. Móda je krásna, delikátna, prekvapivá, príjemná na dotyk.

View full article →

SIZING
 SIZE BUST WAIST HIPS
S/36 84cm/33" 66cm/26" 90cm/35.5"
M/38 88cm/34.5" 70cm/27.5" 94cm/37"
L/40 92cm/36" 74cm/29" 98cm/39"
XL/42 96cm/38" 78cm/30.5" 102cm/40.5
XXL/44 100cm/39.5" 82cm/32" 106cm/42"
 

BUST

The actual measurement around the fullest part of the bust, not your bra size. For bust size measure around your chest at the fullest point not wearing a padded bra. Make sure to go under your arms.

WAIST

Measure around the smallest part of your waist with one finger between your body and the measuring tape.

HIPS

Do this one in front of the mirror - measure around the widest point of your hips (front view) and be sure to include your bum. Stand with your feet and legs together and try to keep the measuring tape level to the ground while it circles your body.

This is our default standard sizing.
Please feel free to contact us for a made-to-your-size orders!